Як позбутись похмілля

Похмілля - стан після алкогольної інтоксикації, пов'язаний зі зловживанням спиртними напоями. Постабстинентний синдром розвивається як наслідок надмірного споживання алкоголю і супроводжується рядом неприємних фізичних і психологічних синдромів. Під час похмілля відзначаються дуже різні неприємні прояви: людину нудить, розвивається головний біль, болить серце, турбує сухість у роті, тремор та інші прояви.
Для багатьох проблема похмілля і позбавлення від нього є досить актуальною, оскільки неприємні ознаки цього стану переживав практично кожен, хто споживає алкоголь. Цей стан вкрай неприємний, і дуже часто людям з похмільним синдромом потрібна допомога, щоб якомога швидше відновити нормальну роботу організму.
Однак, якщо людина з абстинентного синдрому споживає алкоголь, щоб полегшити стан похмілля, він входить в запій. У такому випадку йому може знадобитися медична допомога для виведення з запою або лікування алкоголізму .
Про те, як зменшити вираженість неприємних ознак, і що потрібно робити, щоб уникнути похмілля після вживання спиртних напоїв, мова піде нижче.
Патогенез
В організмі алкоголь розпадається на токсичні речовини, які отруюють його, приводячи до зневоднення, порушення обмінних процесів, проблем зі сном і ін.
У печінці під впливом ферментів відбувається розпад етанолу на ацетальдегід, а після цього він перетворюється в оцтову кислоту. Якщо людина споживає занадто велику кількість спиртного, то ферменти не справляються з процесом переробки ацетальдегіду в оцтову кислоту. В результаті ацетальдегід, який більш токсичний, ніж етанол, накопичується в організмі.
Розвиток зневоднення пов'язаний з порушенням циркуляції крові і її патологічним розподілом. Як наслідок, відзначається гіповолемія, тобто нестача рідини в судинах. У той же час в організмі присутня велика кількість рідини. Це призводить до набряків.
Токсини порушують обмінні процеси. Як наслідок, в організмі спостерігається нестача мікроелементів і вітамінів.
При вживанні спиртного відбувається посилений діурез, що приводить до сухості в роті, головного болю, втоми і слабкості.
Ознаки похмілля посилюються під впливом інших речовин, присутніх в спиртному - наприклад, сивушних масел.
При надмірному споживанні спиртного відзначається ацидоз, тобто зміна кислотно-лужного балансу в кислу сторону. Це призводить до нудоти.
Похмільний синдром проявляється більш вираженим з віком, так як у міру старіння організму погіршується постачання алкогольдегидрогеназой. Це фермент, який бере участь в переробці алкоголю.
Класифікація
Розрізняють похмільний синдром у алкоголіків і здорових людей.
У людей з алкоголізмом похмільний синдром абстинентний, тобто пов'язаний з недоліком етанолу в крові.
У здорових людей похмільний синдром проявляється як наслідок впливу продуктів метаболізму спиртного на організм.
Причини
Похмільний синдром - це наслідок вживання алкогольних напоїв, як правило, великих доз спиртного. Однак вчені відзначають, що його розвиток не завжди пов'язано з кількістю спожитого алкоголю.
Такий стан зумовлено впливом на організм ацетальдегіду - основного продукту метаболізму спиртного. Ця речовина в десятки разів більш токсична, ніж етанол. Зниження вираженості симптомів зменшується в міру окислення ацетальдегіду. Швидкість цього процесу у кожного різна. Це визначають багато чинників, зокрема, генетична схильність, вік (чим старша людина, тим яскравіше проявляється у нього похмілля).
Відзначено, що більш сильні ознаки похмілля з'являються після вживання напоїв темного кольору, так як в їх складі є танін і сивушні масла. Більш важке похмілля викликають напої, що містять велику кількість цукру.
Прояви похмільного синдрому посилюються під впливом супутніх причин:
Дегідратація організму - під впливом етанолу блокується вироблення антидіуретичного гормону. В результаті збільшується діурез, і організм активно втрачає рідину.
Втрата електролітів внаслідок активізації діурезу. Внаслідок втрати магнію відзначається сильне збудження м'язових волокон, головні болі, слабкість м'язів і сильне серцебиття.
Недолік глюкози - призводить до погіршення концентрації, слабкості.
Розширення судин.
Говорячи про причини такого стану, слід зазначити, що у світлошкірих світловолосих європейців і східних азіатів є мутація в гені, що регулює синтез ферменту алкогольдегідрогенази. У підсумку в організмі у них етанол занадто активно розщеплюється до ацетальдегіду. Також у частині таких людей погіршена здатність до розщеплення ацетальдегіду до оцтової кислоти.
Симптоми похмільного синдрому
Основні симптоми похмілля є наступними:
Сильні головні болі, переважно розвивається пульсуючий біль.
Печія, відчуття спраги і сухості в роті.
Часте серцебиття.
Тремор кінцівок (трясуться руки) або всього тіла. Говорячи про те, чому трясе з похмілля, слід врахувати, що це пов'язано з впливом продуктів розпаду етилового спирту і зневодненням.
Погіршення концентрації уваги.
Часті сечовипускання, порушення процесу сечовипускання.
Сильна дратівливість, загострене сприйняття дійсності.
Почервоніння очей, світлочутливість, висока чутливість до шуму.
Поганий апетит. Однак іноді при похміллі, навпаки, сильно хочеться їсти.
Розлад кишечника і болі в животі.
Безсоння, іноді людині сняться кошмари.
Пітливість - багато людей скаржаться на те, що з похмілля сильно потієш.
Іноді у людини з'являється стан туги і провини за те, що напередодні, в стані сп'яніння, він скоїв щось неправильне.
Часто у людей, які напередодні випили занадто багато спиртного, проявляються і інші ознаки такого стану. Наприклад, деякі чоловіки задаються питанням: «Чому з похмілля хочеться жінку». Говорячи про те, чому з похмілля хочеться сексу, слід зазначити, що загибель клітин головного мозку сприймається організмом як загроза для організму. В результаті спрацьовує «основний інстинкт», і організм продукує тестостерон, налаштовуючи людини на секс з похмілля.
Часто, при важкому похмілля, найболючішого стає страшно і тривожно, і навіть з'являється питання «Чи можна померти при такому стані». Скільки триває похмілля, залежить і від індивідуальних особливостей організму, і від того, скільки спиртного напередодні вжив людина. Як правило, похмільний синдром триває 24 години, але іноді, при занадто серйозною інтоксикацією, він триває довше - до трьох діб.
Аналізи і діагностика
Щоб підтвердити, що у людини розвинувся саме похмільний синдром, досить провести опитування, під час якого він розповість про характерних скаргах, пов'язаних зі споживанням спиртного напередодні.
Лікар оглядає шкірні покриви, вимірює тиск і пульс.
Лабораторне дослідження не потрібно, однак лікар може призначити проведення загального та біохімічного дослідження крові, щоб виключити алкогольний панкреатит.
Також при необхідності проводиться електрокардіограма і ультразвукове дослідження.
Лікування
Говорячи про те, як позбутися від похмілля, перш за все, слід врахувати, що зняти похмільний синдром дозволяють заходи, за допомогою яких досягається наступне:
Відновлення водно-електролітного балансу.
Зменшення кількості запальних цитокінів.
Підвищення рівня глюкози в організмі.
Тому відповідати на питання, що допомагає від похмілля найкраще, необхідно комплексно. Як правило, добре допомагає вилікуватися від похмілля прийом деяких препаратів в комплексі з низкою народних методів. Однак якщо людина відчуває себе дуже погано, то лікувати його необхідно в умовах стаціонару. Саме фахівець повинен проводити виведення з тяжкого похмілля.
Важливо також врахувати, що рекомендація «випити трохи спиртного», щоб полегшити стан, є вкрай деструктивних. Пережити похмільний синдром необхідно без додаткового навантаження алкоголем. Не слід пити навіть пиво або інші слабоалкогольні напої.
Іноді швидко зняти похмілля в домашніх умовах може допомогти прийом деяких ліків. Однак важливо розуміти, що будь-який лікарський засіб необхідно приймати тільки при наявності відповідних показань. Існує досить великий список ліків від похмілля, які можна придбати в аптеці. Проте вибрати кращий засіб можна тільки індивідуально.
Швидко позбутися від похмілля можуть допомогти такі препарати:
Антациди - препарати з цієї групи допомагають знизити кислотність шлункового соку, позбутися від нудоти, врятуватися від болю в кишечнику і шлунку. Застосовують засоби Альмагель, Маалокс, Фосфалюгель.
Адсорбенти - сприяють відновленню організму і виведенню токсинів. Рекомендується приймати препарати Ентеросгель (гель ефективний при сильній інтоксикації), полісорб, Активоване вугілля. При діареї також застосовується Смекта.
Нестероїдні протизапальні препарати - ефективна допомога для зниження рівня цитокінів. Такі ліки ефективні, якщо болить голова. Але приймати їх потрібно обережно, так як вони негативно впливають на шлунок і печінку. Застосовують Парацетамол, Ібупрофен. Також якщо болить голова, ефективними препаратами будуть Цитрамон, Аспірин, Аспірин УПСА. Іноді може застосовуватися Но-шпа.
Водно-сольовий розчин - позбутися від похмільного синдрому дому допоможе препарат Регідрон. При необхідності проводяться внутрішньовенні інфузії. Однак крапельниця від похмілля повинна ставитися виключно фахівцем лікувального закладу. Тому склад крапельниці і ціна залежать від призначення.
Шипучі таблетки - сприяють детоксикації організму і загальному поліпшенню стану. Застосовуються шипучі таблетки від похмілля Зорекс, Алка-Зельтцер, Лімонтар і ін. В складі таких препаратів містяться ацетилсаліцилова, аскорбінова, бурштинова кислота в різних пропорціях, а також інші компоненти. Шипучка діє досить швидко і дозволяє швидше подолати неприємні симптоми. Можна придбати такий засіб від похмілля в аптеці. Назва таблеток від похмілля може бути і іншим, адже різноманітні препарати, які позиціонуються як найефективніші таблетки від похмілля, пропонують різні виробники. Наскільки ефективні препарати від похмілля в аптеці, можуть свідчити і відгуки тих, хто застосовував такі засоби. Препарат Гліцин також допомагає прибрати ознаки інтоксикації.
Препарати для усунення неприємних симптомів з боку серцево-судинної системи. Якщо з похмілля сильно б'ється серце, допомагають несильні седативні препарати: Валідол, Валеріана. А ось препарат Корвалол, якщо серце болить або сильно б'ється, приймати з похмілля не рекомендується, так як з алкоголем він несумісний. Не рекомендується також приймати ліки Феназепам, Фенибут. При сильному серцебитті можна прийняти Хлорид калію, а після цього, через годину - магнезію. Седативні засоби актуальні і в тому випадку, якщо хворий висловлює скарги на зразок «не можу заснути».
Нашатирний спирт. Це засіб використовують, щоб привести людину до тями - необхідно дати людині вдихнути його пари. Всередину нашатир використовувати не рекомендується.
Перш за все, допомагає швидко впоратися з синдромом похмілля сон. Як правило, після вживання алкоголю сон у людини неспокійний - він прокидається, після чого заснути вже складно. При похмільний синдром важливо добре відпочити і виспатися. Слід подбати про те, як швидко заснути, і постаратися повноцінно виспатися.
Боротьба з інтоксикацією іноді передбачає проведення промивання шлунка.
Щоб правильно виходити з такого стану, необхідно пити багато рідини. Перемогти неприємні симптоми допоможе зелений чай, вода з лимоном, відвар шипшини і ін.
Для боротьби з інтоксикацій організму застосовуються заходи детоксикації: промивання шлунка і / або кишечнику.
Контрастний душ. Він може допомогти, якщо людині дуже погано. Теплу воду потрібно змінювати холодної поступово знижуючи температуру. Однак таку процедуру не можна проводити тим, у кого є проблеми з серцем або підвищений тиск. А ось лазня після надмірного споживання алкоголю протипоказана, так як парилка може негативно вплинути на організм в стані інтоксикації. Якщо трясе і самопочуття погіршується, краще все ж обережно прийняти душ.
Холодний компрес. Тим, хто шукає найкращий засіб від похмілля і головного болю, варто застосувати холодний компрес на область лоба. Компрес слід міняти через кілька хвилин. Але при цьому слід уникати переохолодження.
Щоб швидше вилікуватися, важливо провітрювати приміщення і більше дихати свіжим повітрям.
Якщо стан не дуже важке, і людина прагне швидко лікувати похмілля, він може спробувати зробити легку зарядку. Фізичні вправи допоможуть крові циркулювати активніше, і процес відновлення пройде активніше. Однак відповідь на запитання, чи можна займатися спортом при похмільного синдрому, суто індивідуальний. У будь-якому випадку займатися спортом потрібно обережно і ні в якому разі не перенапружуватися.
Лікування народними засобами
Говорячи про те, що робити при похміллі, слід врахувати, що не тільки медикаментозні препарати, а й народні засоби від похмілля в домашніх умовах можуть бути досить ефективними. Застосовувати народні засоби при похмільного синдрому і після запою необхідно так, щоб ефективно заповнити дефіцит мінералів, подолати зневоднення і посприяти детоксикації. Адже на питання «Нудить з похмілля - що робити?» багато хто шукає питання саме в добірці народних методів. «Врятуватися» від неприємних симптомів можна за допомогою наступних рецептів:
Мінеральна вода . Якщо нудить з похмілля, мінеральну воду слід пити часто, невеликими дозами.
Розсіл. При похмільний синдром рекомендується випити натуральний розсіл. Говорячи про те, чому розсіл допомагає, слід врахувати, що він ефективно відновлює недолік електролітів в організмі. Однак не слід пити розсіл, в складі якого є оцет.
Зелений чай. Після пробудження можна випити чай з додаванням меду і лимона. Неміцний чай з медом рекомендується пити і на другий день, коли стан покращиться.
Трави. Можна приготувати відвар м'яти, ромашки, меліси. Рецепт наступний: 1 ч. Л. кошти змішати з 200 мл води і прокип'ятити 1-2 хвилини. Корисний також відвар шипшини.
Квашена капуста. Корисно з'їсти порцію квашеної капусти, яка виводить токсини і ефективно відновлює водно-сольовий баланс.
Суп або бульйон. Корисно їсти курячий або овочевий бульйон. Також відмінний «похмільний суп» - окрошка або холодна солянка.
Кавун. Говорячи про те, як полегшити важке похмілля в домашніх умовах, можна порадити скористатися сечогінний ефект деяких продуктів. Так, полегшити стан може кавун.
Кефір, кисле молоко, ряжанка, айран. Всі ці продукти корисні для кишечника і шлунка і допомагають швидше «відійти» від важкого стану.
Натуральні соки. Їх вживання сприяє тому, щоб швидко вийти з похмільного стану. Рекомендується пити як томатний сік, так і інші овочеві і фруктові соки. Щоб не дуже сильно напружувати травну систему, соки краще розбавляти водою наполовину.
Що стосується того, чи можна пити каву, то напої з кофеїном при похмільного стані не рекомендуються. Кава може погіршити стан при посиленому серцебитті і підвищеному тиску.
Іноді виникає і питання про те, чи можна пити молоко в такому стані. При бажанні молоко пити можна, але все ж більш ефективними будуть кисломолочні продукти.
Профілактика
Щоб не допустити розвитку похмільного синдрому, важливо враховувати, що такий стан може розвиватися практично після будь-якого алкоголю. Серйозне похмілля може спостерігатися навіть після пива.
Говорячи про те, як уникнути похмілля, слід, перш за все, правильно ставитися до споживання спиртного. Щоб уникнути похмілля на ранок, необхідно звести кількість алкоголю до мінімуму. Але якщо все ж людина випила забагато алкоголю, то, як свідчать відгуки, запобігти занадто виражені неприємні симптоми можна, дотримуючись таких порад:
Напередодні передбачуваної вечірки необхідно добре виспатися - відпочивати потрібно не менше 8 годин.
Не потрібно пити міцних напоїв на голодний шлунок. В процесі вечірки рекомендується їсти повільні вуглеводи (сир, горіхи і т. П.).
Не слід змішувати напої різної міцності. Важливо врахувати, що прозорі і світлі напої викликають менш виражені симптоми похмільного синдрому, ніж темні. При споживанні газованих спиртних напоїв етанол всмоктується швидше.
Важливо пити багато води в процесі споживання алкогольних напоїв.
Пити алкоголь слід повільно.
В процесі вечірки необхідно якомога більше рухатися - танцювати, грати в активні ігри.
Рекомендується відмовитися від куріння - нікотин підсилює згубну дію алкоголю.